Keliavimas su savo augintiniais

Dažnam keliautojui, auginančiam naminį gyvūnėlį, kirba mintis atostogoms pasiimti ir augintinį. Tačiau dažnai trūksta informacijos, kokius reikalavimus gyvūnams pervežti taiko vežėjas, šalių muitinės ir kitos tarnybos.

Kviečiame susipažinti su bendraisiais reikalavimais pervežant augintinius, gyvūnų pervežimo lėktuvais, keltais ir traukiniais gairėmis.

BENDRIEJI REIKALAVIMAI

Nuo 2014 m. gruodžio 29 d. įsigalioja nauji reikalavimai nekomerciniam gyvūnų augintinių vežimui. Nepriklausomai nuo to, kokio tipo transporto priemonėmis keliaujama su gyvūnais augintiniais, jie turi atitikti atitinkamus veterinarijos reikalavimus, priklausomai nuo to, į kokią ar iš kokios valstybės vežami.

Reikalavimai šunų, kačių ir šeškų vežimui iš ES šalių į Lietuvos Respubliką ar kitas ES šalis:
1. Ženklinimas (paženklintas poodine mikroschema arba tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011 m. liepos 3 d.).
2. Vakcinacija nuo pasiutligės (vyresniems nei 3 mėn. ir atlikta ne mažiau kaip 21 diena iki gyvūno vežimo į kitą ES valstybę).
3. Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas (sertifikatas tinka tik tuomet, jei gyvūnas gimė ne ES šalyje ir keliauja iš jos).
4. Gydymas nuo echinokokozės (papildomai reikalingas tik šunims ir tik vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą iš bet kurios šalies). Veterinarijos gydytojas turi suduoti veterinarinius vaistus ne daugiau kaip prieš 120 valandų ir ne mažiau nei prieš 24 valandas iki planuojamo jų įvežimo į nurodytas šalis.
5. Pasiutligės antikūnų kiekio nustatymo tyrimas (reikalingas keliaujant iš kitų ne ES šalių ir atliekama praėjus ne mažiau kaip 30 dienų po vakcinacijos nuo pasiutligės ir likus 3 mėn. iki įvežimo į ES valstybę iš trečiosios šalies).

iki 2014 m. gruodžio 28 d. galioja gyvūnų augintinių savininkams išduoti seno pavyzdžio gyvūno augintinio pasai, kurių numeriai yra iki LT 0105000. Nuo 2014 m. gruodžio 29 d. gyvūnų augintinių savininkams išduoti seno pavyzdžio gyvūno augintinio pasus yra uždraudžiama-

Svarbu įvertinti, jog visa tai užtrunka, todėl planuodami kelionę nepamirškite pasirūpinti ir savo augintinio „dokumentais“.

Kitiems gyvūnams nei šuo, katė ar šeškas, vežant ne komerciniais tikslais, nėra nustatyti specialieji reikalavimai, t.y. nėra numatyta, kad būtina turėti tam tikrus dokumentus, jei vežama ne daugiau kaip 5 vnt. kitų rūšių gyvūnų (pvz. žiurkėnų, žiurkių, jūrų kiaulyčių, degu, šinšilų, žuvyčių, papūgėlių ir kt.). Tačiau šalys gali taikyti nacionalinius reikalavimus, dėl to rekomenduojame pasitikslinti atitinkamų šalių interneto svetainėse.

KELIAVIMAS LĖKTUVU

Kiek kainuoja vežtis gyvūną?
Svarbiausia taisyklė gyvūno vežėjams – informacija apie gyvūną turi būti pateikiama perkant bilietą. Taip yra todėl, kad viename lėktuve gali skristi ribotas skaičius gyvūnėlių. Oro transporto bendrovės taiko skirtingus gyvūnų skraidinimo apmokestinimo būdus. Vienos prašo sumokėti papildomo bagažo priemokas, kitos ima fiksuotą mokestį skrendant į vieną pusę.
AirBaltic. Už kiekvieną gabenamą naminį gyvūną lėktuvo salone (kaip rankinis bagažas) mokamas 60 EUR negrąžinamas mokestis už kelionę viena kryptimi (salone neleidžiama vežti roplių ir graužikų). Dėžutės dydis negali viršyti 55 x 40 x 20 cm matmenų ir 8 kg bendro svorio. Už gyvūną, kurio negalima vežti salone ir yra gabenamas konteineryje krovinių skyriuje (kaip registruotas bagažas), mokamas 100 EUR negrąžinamas mokestis už kelionę viena kryptimi. Pastaba: neleidžiama vežti gyvūnų „airBaltic“ vykdomais skrydžiais į Diuseldorfą (Vokietija) ir iš jo. Gyvūnų gabenimui iš / į Jungtinę Karalystę, Airiją ir Jungtinius Arabų Emyratus taikytinos specialiosios „airBaltic“ taisyklės.
Lufthansa. Mažiems gyvūnams taikomas 50 EUR mokestis (dėžutės dydis negali viršyti 55 x 40 x 23 cm matmenų ir 8 kg bendro svorio), didesniems – 100-200 EUR, priklausomai nuo jų svorio.
Finnair. Priklausomai nuo to, ar gyvūnas gabenamas salone, ar krovinių skyriuje, nuo šalių kategorijos kaina svyruoja nuo 40 iki 100 EUR.
Ryanair ir WizzAir. Deja, pigių skrydžių bendrovės draudžia naminių gyvūnų gabenimą. Išimtys daromos gyvūnams-vedliams.
Keliaujant užsakomaisiais reisais su kelionių organizatoriais galioja tos pačios bendrosios sąlygos.
„Small Planet Airlines“, skraidinanti „Novaturo“, „Teztour“ poilsiautojus, gyvūnų narveliams salone taiko apribojimą 48 x 32 x 29 cm; bendra gyvūno ar narvelio masė neturi viršyti 8 kg. Dėl detalių reikalavimų bei mokesčių visuomet pasitikslinkite kelionių agentūroje.

Gyvūnai lėktuve
Jeigu lėktuvu planuojate skraidinti savo naminį gyvūną, būtinai pasidomėkite oro bendrovės taisyklėmis dar prieš pirkdami aviabilietus. Nors jos šiek tiek skiriasi, tačiau daugeliu atvejų būsite paprašyti užtikrinti:
– kad gyvūnas būtų saugioje kelioninėje dėžėje arba narve;
– turite turėti visų privalomų gyvūno skiepų patvirtinimus, sertifikatus ir leidimus įsivežti gyvūną į kelionės tikslo šalį;
– užtikrinti, kad gyvūnas turėtų pakankamai vietos narve (galėtų atsistoti, apsisukti, pamankštinti kojas) ir užtektinai maisto ir/arba vandens kelionei.
Paprastai maži gyvūnai laikomi lėktuvo salone, o didesni – krovinių skyriuje. Jame yra atskira kondicionuojama vieta, kurioje palaikoma tinkama temperatūra. Ten pastatoma dėžė ir gyvūnu rūpinamasi. Jis nekeliauja kartu su lagaminais. Jei gyvūnas bus gabenamas krovinių skyriuje, keleivis turi atvykti į oro uostą mažiausiai 1 valandą iki skrydžio.

KELIAVIMAS LAIVAIS AR KELTAIS

Dauguma laivynų suteikia galimybę plaukti su gyvūnais. Keliaujant su šuniu, būtina sutvarkyti jo sveikatos dokumentus. Reikalavimai ES tokie pat, kaip anksčiau aprašyti oro bendrovių reikalavimai. Šeimininkas turi išsipirkti specialią kajutę arba gyvūnams skirtą specialų narvą, esantį kelte. Tokių kajučių, narvų skaičius keltuose ribotas.

DFDS LISCO keltai. Naminiai gyvūnai gali būti pervežami DFDS LISCO keltais tik apie tai iš anksto informavus bilieto užsakymo metu ir gavus sutikimą naminio gyvūno pervežimui. Visuose DFDS LISCO keltuose yra įrengtos specialios kajutės. Keleiviai su naminiais gyvūnais gali būti pervežami tik specialiai gyvūnų pervežimui paskirtose kajutėse. Keleiviai su naminiais gyvūnais privalo išpirkti visą kajutę. Kajutėse gyvūnams draudžiama gulėti ant lovų.

Tallink Silja. Galioja panašios taisyklės kaip DFDS LISCO keltuose. Šuo-vedlys neįtraukiamas į sąvoką gyvūnas. Jis gali plaukti visais keltais, jam netaikomas gyvūno mokestis.
Būtina turėti gyvūno pasą.
Reise Talinas – Helsinkis – Talinas keleiviai gyvūnus gali gabenti specialiuose narvuose, kurie laikomi kelto deniuose (mokama paslauga). Nemokama alternatyva – gabenti augintinį automobilyje nemokamai. Tačiau kelionės metu keleiviams draudžiama pasilikti automobilių denyje.
Būtina išsipirkti visą kajutę, nepriklausomai nuo to, kiek keliauja keleivių su gyvūnu. Gyvūno mokestis – nuo 16 EUR/į vieną pusę – pridedamas prie kajutės kainos.

KELIAVIMAS TRAUKINIAIS

Lietuvos geležinkeliai leidžia gabenti tik naminius gyvūnėlius.
Vietiniu susisiekimu nemokamai galima vežti smulkius kambarinius gyvūnus, įdėtus į dėžes, pintines ir narvelius, keliaujant 3 klasės vagonuose. Už gyvūno vežimą 2 klasės vagonuose (vietose) keleivis privalo sumokėti 30 proc. dydžio mokestį nuo 2 klasės pilnos bilieto kainos, priklausomai nuo traukinio kategorijos ir gauti apmokėjimą patvirtinantį vežimo kvitą.
Šeimininkas turi turėti veterinarijos gydytojo pažymą apie gyvūno sveikatą ir užtikrinti kitų keleivių saugumą. Gyvūnai vežami skirtose pintinėse, dėžėse ar narveliuose, kurių bendra trijų matmenų (ilgio, pločio, aukščio) suma turi būti ne didesnė kaip 115 cm, o bendras svoris – ne didesnis kaip 8 kg.
Tarptautiniuose maršrutuose gyvūnų vežimo sąlygas traukiniais kiekvienoje šalyje nustato geležinkelio transporto vežėjas. Keleiviams leidžiama vežti tik kambarinius šunis, kates, paukščius ir kitus mažus gyvūnus. Galima gabenti ne daugiau kaip du gyvūnus vienoje kupė. Keleivis privalo sumokėti už kelionės bilietus pagal vietų skaičių kupė. Naminiai gyvūnai ir paukščiai turi būti laikomi dėžėse, pintinėse, narveliuose ir turi tilpti nešuliams skirtose vietose.
Naktiniuose traukiniuose gali būti taikomos specialiosios gyvūnų vežimo sąlygos.

Traukinių InterRail tinklas
Beveik visose tinklo šalyse keleiviai gali vežtis gyvūnus keliaudami traukiniais su InterRail Pass. Čia galioja standartinės gyvūno vežimo taisyklės – turite turėti gyvūnėlio pasą, skiepų dokumentus, augintiniai turi būti įdėti į dėžes, pintines ar narvelius ir nekelti pavojaus keleivių sveikatai. Papildomai mokamas augintinio mokestis, jo dydis priklauso nuo šalies ir traukinių kompanijos. Naktiniuose traukiniuose gali būti taikomos specialiosios gyvūnų vežimo sąlygos.
Prieš rengiantis į kelionę su gyvūnais traukiniu su InterRail Pass, kviečiame pasidomėti kiekvienos šalies normatyvais.

KELIAVIMAS AUTOMOBILIU KERTANT VALSTYBĖS SIENĄ

Keliaujant su augintiniu automobiliu taikomi tie patys reikalavimai, kaip ir keliaujant lėktuvu ar kita transporto priemone. Gyvūnėliai turi atitikti visus bendruosius reikalavimus, paminėtus aukščiau, keliaujant į/iš Europos Sąjungos šalių ar trečiųjų šalių.
Vykstant į Rusiją ar Baltarusiją skiepai turėtų būti atlikti ne vėliau nei prieš metus ir ne anksčiau nei likus mėnesiui iki išvykimo.
Keliaujant į Ukrainą be anksčiau minėtų punktų dar reikalingas ir pasiutligės antikūnių kraujo tyrimas.
Išsamią informaciją galite rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklapyje.

GYVŪNŲ LAIKYMAS VIEŠBUČIUOSE

Prieš užsisakydami viešbutį pasidomėkite, ar į jį priimami ir gyvūnai. Vieni viešbučiai keturkojus svečius noriai priims be papildomo užmokesčio, kiti gali paprašyti sumokėti už nakvynę daugiau. Kai kurie viešbučiai priima gyvūnus tik tam tikru metų laiku, ne piko dienomis ar pan. Jei gyvūnai priimami, būtinai išsiaiškinkite, kurioje vietoje augintinis miegos, nes jums gali tekti pasirūpinti guoliu. Būkite pasirengę užtikrinti kambario švarą.
Kita vertus, visuomet galite palikti gyvūną specialiuose viešbučiuose mūsų šalyje.

GYVŪNŲ LAIKYMAS KEMPINGUOSE

Kaip ir viešbučiai, taip ir kempingai skirtingai priima bei apmokestina nakvynę su gyvūnais. Paprastai kempingai skelbia savo vidaus taisykles viešoje erdvėje. Jose visuomet rasite specialius punktus apie naminių gyvūnų viešnagę. Įprastai bet kuris kempingas jūsų paprašys užtikrinti, jog jūsų augintinis nekels grėsmės kitiems gyventojams, netrikdys ramybės. Gali būti būtinas antsnukis bei pavadėlis šunims. Įsitikinkite, jog jis pakankamai tvirtas, jog išlaikytų keturkojį draugą, jei jis susierzintų. Atkreipkite dėmesį, kas provokuoja jo piktas reakcijas, kad žinotumėte, kaip efektyviai susidoroti su situacija. Visuose kempinguose prašoma nepalikti savo gyvūno be priežiūros.
Po viešnagės privalėsite atsakyti už teritorijos švarą, t.y. surinkti ekskrementus. Daugelio kempingų administracijos padės pasirūpinti specialiais maišeliais.

Kad keliauti būtų drąsiau ir išvengtumėte netikėtų staigmenų, prieš išvykstant rekomenduojame pasitarti su veterinarijos gydytoju ir savo kelionių agentu.

Viena mintis apie “Keliavimas su savo augintiniais”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pridėti paveiksliuką(tik .jpg)