Kačių kraujo grupės

Ar katei galima perpilti kito gyvūno kraujo? Teoriškai – ne, tačiau visko pasitaiko. Štai Naujojoje Zelandijoje gelbstint žiurkių nuodais apsinuodijusį katiną šiam buvo perpilta šuns kraujo. Katinas pasveiko, tačiau šis atvejis išskirtinis, nes katei gali netikti net jos gentainių kraujas…

Trys kačių kraujo grupės

Gyvūnų kraujo grupėmis labiau susidomėta prieš pusšimtį metų, o kačių kraujo grupės pradėtos tyrinėti neseniai. Ir ką gi pavyko sužinoti? Nustatyta, jog mūsų rainiukėms būdingos trys kraujo grupės – A, B ir AB, tačiau pastaroji kraujo grupė pasitaiko itin retai.

Kodėl reikėtų žinoti savo augintinės kraujo grupę? Šių duomenų reikia dėl dviejų priežasčių: iškilus būtinybei perpilti katei kraują arba planuojant veisti kačiukus.

Atlikti išsamius kačių kraujo tyrimus paskatino veislinių kačių veisėjai, susidūrę su nepaaiškinamu faktu, kai per pirmąsias gyvenimo dienas visiškai sveiki kačiukai netikėtai nugaišdavo. Paaiškėjo, jog dėl to kaltas anemiškų kačiukų sindromas (Fading kitten syndrome).

Jeigu katė mama turi antrą kraujo grupę, o tėtis katinas – pirmą, kačiukai paveldi A grupės kraują. Pirmomis gyvenimo dienomis su motinos pienu jie gauna mirtinai pavojingų antikūnų ir todėl prasideda negrįžtamas procesas, kuomet žūva raudonieji kraujo kūneliai. Vienintelis būdas išgelbėti tokius kačiukus – duoti jiems kačių pieno pakaitalo arba surasti kitą katę su tinkama kraujo grupe, kuri mažylius išmaitintų.

Kraujo grupės yra susijusios su kačių veisle

JAV ir Didžiosios Britanijos mokslininkų tyrimai rodo, kad tam tikros kačių kraujo grupės yra susijusios su veisle ir kačių gyvenamąja vieta.

Nustatyta, jog dauguma neveislinių kačių turi А grupės kraują. Siamo ir artimos šiai veislei katės (orientalai bei kt.) taip pat turi A kraujo grupę.

Maždaug 1 – 5 proc. Meino meškėnų ir norvegų miškinių kačių turi В grupės kraują. Šios kraujo grupės tarp Abisinijos, Somalio, škotų nulėpausių, Kurilų bobteilų ir persų kačių sudaro 5-25 procentus. Tarp britų trumpaplaukių, egzotų ir reksų veislės kačių – 30-60 procentų.

Palyginimui – žmonių kraujo grupės: АO grupė būdinga 42 proc., ВO – 14 proc., АВ – 7 proc., OO – 37 proc. žmonių.

Kačių kraujo grupių nustatymas ypač svarbus tiems felinologams, kurie veisia kates, ir labiausiai tiems, kas turi B kraujo grupės katytes. Taip yra todėl, kad B kraujo grupės katėms būdingi labai stiprūs antikūnai prieš A kraujo grupę.

Veterinarijos gydytojai pataria: jeigu palikuonių susilauktų A kraujo grupės katinas ir B gr. katė, būtina skubiai paimti gimusio kačiuko kraujo mėginius ir nustatyti kraujo grupę. Jeigu būtų nustatyta A grupė, naujagimius reikia atskirti nuo motinos katės ir neleisti žįsti jos pieno.

 

https://www.mice.lt/kate/Kaciu-sveikata-ir-prieziura/Kaciu-kraujo-grupes/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pridėti paveiksliuką(tik .jpg)